A Project Syndicate oldalán megjelent véleménycikkében a halálfélelmet nevezi meg a nyugati világ Achilles-sarkaként, és óva int Donald Trump és Ted Cruz támogatásától.
Forrás: Wikipedia Commons
A nyilt társadalmak mindig veszélyeztetettek, különösen igaz ez napjaink Amerikájára és Európájára – nem csak a terrortámadások, hanem az azokra adott reakciók miatt is, fogalmaz Soros. Véleménye szerint az ISIS propagandaakciói sikeresen nagyítják fel a terrorszervezetek jelentette veszélyt, mely „egyébként értelmes embereket arra késztet, hogy ne értelmes döntéseket hozzanak”. A halálfélemmel magyarázza a támadásokra adott irracionális válaszokat, melyek a milliárdos szerint „fenyegetést jelentenek nyílt társadalmaink absztrakt értékeire és princípiumaria”.
A nyílt társadalmakra folyamatos veszélyt jelent a félelemérzetre adott válaszunkat – és megőrzésének szükségleteit egy, azt megöröklő társadalom addig nem értheti meg, amíg nem vizsgáznak le a félelem és az értelem küzdelméből. „Az atomháborútól való félelem tesztelte az előző generációt, a fasizmus és a kommunizmus veszélye pedig az enyémet” – magyarázza.
Soros szerint a dzsihadisták végcélja az, hogy a muszlim fiatalokat világszerte meggyőzze: számukra nincs alternatívája a terrorizmusnak. Ezt a félelemkiváltó terrorcselekmények segítik elő – és a „hisztérikus muszlimellemes reakciók” Európában és az Egyesült Államokban kezükre is játszanak azzal, hogy az összes muszlimot potenciális terroristaként állítják be. Az idősebb generáció fél, a fiatalabb haragszik – az eredmény szerinte a terrorizmus táptalaja, egy öngerjesztő folyamat.
A folyamat megállításával és visszafordításával kapcsolatban Soros nem tud konkrét megoldással szolgálni, de fontosnak tartja egy érdemi stratégia kialakítását. „Egy generáció óta velünk van a dzsihádizmus – rendes megértése talán lehetetlen, de mindenképpen meg kell próbálnunk”. A szíriai konfliktust és az ebből fakadó migrációs krízist az EU létét fenyegető veszélyforrásnak tartja, és megoldását sürgeti.
Hozzáteszi azonban, hogy az Iszlám Állam pozíciója gyenge: közel-keleti pozíciói fogynak, a Biztonsági Tanács egy emberként állt ki ellenük. Míg a szíriai konfliktus végső megoldása továbbra is bizonytalan, Soros meggyőződése, hogy sokan éppen azt teszik, amit a terroristák szeretnének – és sürgeti, hogy a nyílt társadalmak elveihez és értékrendjéhez ragaszkodva elutasítsuk a „Donald Trumphoz és Ted Cruzhoz hasonlóak szirénénekét, legyen ez bármennyire is nehéz”.
Kelemen Luci
További írásaink megtalálhatóak a lumens.hu-n, illetve Facebook-oldalunkon is.